Home / Eastman AR803CE-16 Archtop
Eastman AR803CE-16 Archtop
Eastman Uptown professional archtop guitars are each carved entirely by hand. The solid maple back and sides and solid aged spruce top are complimented by a 3-piece maple neck with a solid ebony fingerboard. All Eastman guitars feature X-style bracing. Heavy-duty tuners, a classically designed tailpiece, and a J.W. Eastman fiberglass case all come standard. Designed with the serious Jazz musician in mind, the Uptown 803 is everything a 16" hand-carved archtop guitar should be.
FEATURES:
  • 16" Archtop with Cutaway and Humbucker Pickup
  • Classic Finish
  • Six Strings
  • Ebony fretboard
  • Solid spruce top (Hand Carved)
  • Solid Maple back and sides (Hand Carved)
  • Eastman Molded Fiberglass ATA Hardshell Case included
  • Hand-Signed Certificate of Authenticity included
  • Bound fretboard, bound f-holes
  • Gold Tuning Machines
  • Hand Rubbed, Ultra thin, Mineral spirit finish
INCLUDES FIBERGLASS CASE
Receive an in stock email notification for this item as soon as it becomes available.
Eastman AR803CE-16 Archtop
Eastman AR803CE-16 Archtop
Item: 9910
Guitar Specs
You Might Also Like...
Wegen Twins Picks 2.5 (2 pack) White
Same thickness as the GP250 but smaller over all dimensions. Provides better control with out losing tone. Seems to work nicely on shorter scale guitars. 27.5 mm long, 23.3 mm wide, 2.5 mm thick. (two per pack).